Fiber Optik Kablolama Kurulum Maliyeti Ne Kadardır?

Fiber Optik Kablolama Kurulum Maliyeti Ne Kadardır?

Ortalamada, fiber optik kablo kurulumu maliyetler $1 ila $6 30cm elyaf sayısına bağlı olarak. Tüm bir binanın kablolanması için kesin bir fiyat tahmin etmek çok zordur, ancak bir örnek $15.000 - $30.000 100 ila 200 damla olan bir bina için. Fiber omurga kablolaması, bakır kablolamaya göre başlangıçta biraz daha pahalıdır, ancak fiberin daha büyük kapasitesi ve güvenilirliği aslında uzun vadeli maliyetleri azaltabilir.

Kablo kurulumu için En İyi Uygulamalar Kılavuzu

 

Fiber Optik Kablo Nedir?

Fiber optik kablolar insan saçı kadar ince cam veya plastik liflerden oluşur. Merkez cam göbeği çevreleyen kaplama malzemesi ve bir tampon kaplamadır. Elektronik sinyalleri ileten geleneksel koaksiyel ve bükümlü çift kablonun aksine, fiber omurga kabloları ışığı iletir. Bu, fiber kablolara aşağıdaki avantajları sağlar:

 • Sinyalleri bakır telden yüzlerce kat daha uzağa taşıyabilme
 • Son derece yüksek bant genişliği
 • Daha fazla güvenilirlik (elektromanyetik girişim direnci nedeniyle)
 • Bakır telden daha ince ve daha hafif
 • Yanıcı değil

 

Fiber Optik Kablo Hususları

 • Fiber optikler genellikle yerel alan ağı (LAN) omurga kablolarında kullanılır, ancak teknoloji masaüstü kablolama (bireysel iş istasyonlarını ağa bağlayan) için giderek daha fazla kullanılmaktadır. Bazen, fiber optik tarafından desteklenen yüksek bant genişliğinin masaüstünde gerekli olmadığı, ancak bant genişliğine aç uygulamaların kullanımı arttıkça, eklenen potansiyelin yararlı olacağı tartışılır.
 • İki tür optik fiber vardır: tek modlu ve çok modlu. Çok modlu fiber daha büyük bir çekirdeğe sahiptir ve fiber başına birden fazla sinyal iletebilirken, tek mod fiber başına yalnızca bir sinyal iletebilir. Çoklu mod tipik olarak daha kısa mesafeli uygulamalar için kullanılır (bina kablolaması gibi).
 • Bakır kablolama ve fiber omurga kablolamanın maliyet karşılaştırması, hem kısa vadeli hem de uzun vadeli maliyetleri içermelidir. Fiber optik kablo, elektronik aksam ve sonlandırmalar, fiber optik kurulumda olduğu gibi, Cat5 veya 5e muadillerinden biraz daha pahalıdır. Ancak fiber tarafından desteklenen daha uzun bağlantılar, telekom odaları ve bunların ilgili maliyetlerinin (zemin alanı, çalışma gücü ve sıcaklık kontrolü) ortadan kaldırılabileceği anlamına gelir. Fiber'in kesin performans avantajı, özellikle hem kuruluşun hem de verilerin gelecekteki büyümesi düşünüldüğünde, maliyette de rol oynar.

 

Ortalama Maliyetler

Fiber optik kablo kurulum maliyeti

 

 

Fiber optik kablo kurulum maliyeti

 • ödeme bekliyoruz Lineer 30 cm başına $1 ila $6 fiber optik kablo kurulumu için (fiber sayısına bağlı olarak) artı bağlantı donanımı ve sonlandırma maliyeti.
 • Birçok değişken devreye girdiğinden, tüm bir binayı veya tesisi fiber optiklerle kablolamanın maliyetini tahmin etmek çok zordur. Referans noktası olarak, yaklaşık 100 ila 200 damla maliyeti olan bir ofis binasına Cat5/Cat5e kablo tesisatı kurulumu $15.000 ila $30.000. Fiber omurga kablolarının daha pahalı olduğunu düşünmeyin.
 • ABD Ulaştırma Araştırma ve Yenilikçi Teknoloji İdaresi Departmanı (RITA) şunları sunar: fiber optik kablo kurulum maliyetleri çeşitli projeler için. Bu projelerin tipik bir işletmeden çok daha büyük ölçekte olabileceğini unutmayın. 

 

Uzun Mesafe Dış Mekan Uygulaması İçin Fiber Kablo Kurulum Maliyetini Düşürmenin Herhangi Bir Yolu Var mı?

maliyet azaltma

evet cevap Kablo Üfleme Makinası.

Yüksek Hava Hızında Üfleme, Hava Destekli, İtmeli/Çekmeli Kurulum, Hava Üflemeli Kablo ve Kablo Püskürtme; tümü, kabloyu hava kullanarak kanala sokmak için yeni yöntemleri açıklar. Bugüne kadar, bu yöntemlerin birincil kullanımı fiber optik kablo döşemek olmuştur.

Hava destekli fiber optik kurulum 1980'lerde Hollanda ve Birleşik Krallık'ta geliştirildi ve araştırıldı. LAN'larda tüplere tek tek lifler yerleştirmek için üfleme yöntemleri kullanılırken, bu makale, kanalda ceketli, çok lifli kablonun tesis dışındaki kurulumuna odaklanacaktır. Bu tipik olarak yer altı kanalı olmakla birlikte, hava kanalı kurulumlarında da üfleme işe yarayacaktır.

Hava Üfleme nedir?

 

fiber kablo üfleme makinesi

hakkında videomuzu burada görmek isteyebilirsiniz kablo üfleme makinesi nasıl çalışır

Tesis dışındaki personel, kablo çekme yöntemine çok aşinadır. Kanaldan bir ip geçirin, halatı kabloya bağlayın ve kabloyu kanaldan çekin veya çekin. Kabloyu çekmek için gereken kuvvet genellikle bir ırgattan veya ipin elle çekilmesinden gelir. Bu kuvvet, kablonun harekete karşı sürtünme direncinin üstesinden gelmek için gereklidir. Kurulum uzunluğu, kablo üzerinde izin verilen maksimum kuvvetle sınırlıdır.

Hava destekli kurulum, kabloyu hareket ettirmek için aynı sürtünme kuvvetinin üstesinden gelmelidir, ancak bunu çok farklı bir şekilde yapar. Hava üflemedeki kuvvet ilk önce kabloyu iten mekanik bir cihazdan gelir; ve ikincisi, kablo kılıfı üzerinde hareket eden havanın kuvvetinden veya alternatif olarak, kablonun ön ucundaki bir piston, füze veya taşıyıcı üzerindeki hava kuvvetinden.

Bu iki hava üfleme varyasyonu aşağıda şematik olarak gösterilmiştir:

 

kablo döşeme

kablo üfleme

Her iki yöntemde de itme tertibatı ortak olsa da borudan hava akışının amacı farklıdır. Yüksek hava hızında üfleme (HASB) yönteminde, kanal tamamen açıktır ve içinden yüksek hava hacmi (300-600 cfm) üflenir. Bu "rüzgar" kabloyu iter ve iticinin destekleyeceği hızda ileri doğru ilerletir. Kablonun ön ucunda çekme kuvveti yoktur, sadece arkasında mekanik bir itme kuvveti ve uzunluğu boyunca dağılmış bir hava sürükleme kuvveti vardır.

Piston (itme/çekme) yöntemi, kablonun önüne bir füze veya taşıyıcı bağlar. Füze, hava basıncı kuvveti tarafından kanaldan itilir ve füze kabloyu çeker, bu nedenle itme/çekme tertibatı terimi kullanılır. Boru, piston tarafından bloke edildiğinden veya en azından kısmen bloke edildiğinden, bu yöntem, yüksek hava hızı yöntemi kadar hava akışı gerektirmez ve itme/çekme piston montajı sırasında 200 ila 300 cfm'lik akışlar tipiktir.

 

Kablo Üfleme Makinesi hakkında daha fazlasını görmek için yazımızı görmek isteyebilirsiniz: Kablo Üfleme Makinesi Nasıl Çalışır?

Çekme Vs Üfleme

Her tür kablo kanala üflenebilirken, üfleme özellikle tesisin dışına fiber optik kablo yerleştirmek için kullanışlıdır. Fiber optik kablo hafif ve esnektir. Uzun, kesintisiz kablo uzunlukları arzu edilir. Bu faktörlerin her ikisi de üfleme yöntemlerinin güçlü yönlerine etki eder.

Çekme sırasında, bir kablo bir kanal kıvrımından geçtiğinde, kablo üzerindeki çekme kuvveti aslında kabloyu kıvrımın içine çeker. Sadece kablonun ağırlığıyla meydana gelebilecek olandan çok daha fazla olan üstel bir sürtünme kuvveti yaratılır. Böylece, bükülme açılarının birikmesi olası çekme uzunluğunu büyük ölçüde azaltır. Ancak ülkeler arası fiber optik çekmelerin çok fazla kıvrımı yok, değil mi?

kablo üfleme

Sürekli esnek kanal tanıtıyor "gizli virajlar." Bunlar, burada kabataslak çizildiği gibi, makara belleğinden gelen doğal dalgalanmalar veya dalgalardır.

Bu dalgalar en aza indirilebilirken tamamen ortadan kaldırılamaz. Bir fite birkaç inçlik tipik yer değiştirmeler, çekme gerilimini 3 ila 200 kat artırır. Referans [1], kanal dalgası etkisi ve büyüklüğü hakkında teorik ayrıntılar sunar.

Fiber optik çekmede mesafeyi en üst düzeye çıkarmak, kanal dalgalanmalarını en aza indirmek anlamına gelir. Çapı 2 inç veya daha fazla olan kalın cidarlı iç kanal, 1 inç veya 1,25 inçlik kanaldan "daha düz" yerleştirilebilir, ancak daha yüksek bir maliyetle. Çok hücreli kanallar, yine bir maliyet ve işçilik eklentisiyle, sert bir dış kısımla iç kanalları düz tutar. Sürülmüş kanal kanallı kanaldan daha düzdür. Aslında, kabloyu açık hendekli iç kanala çekmek pratik değildir. Dalgalanma miktarı çekme uzunluklarını çok kısa yapar.

Dalgalanmalar da dahil olmak üzere kanal bükümleri, geleneksel kablo çekme işlemleri kadar üfleme işlemlerini, özellikle HASB'yi sınırlamaz. HASB'de kablo, büyük bir çekme kuvvetiyle dirseğin içine çekilmez, bunun yerine daha düşük, yerel bir hava itme kuvvetiyle dirseğin içinden itilir.

İtme/çekme üflemede, pistondan çekme, mekanik iticiden gelen itme kuvveti ile kısmen dengelenir. Bu, virajların etkilerini bir şekilde dengeler. İtme/çekmeye karşı HASB'deki bükme performansı farklılıklarının daha ayrıntılı bir analizi [2]'de bulunabilir.

 

Saha Karşılaştırması ve Ekonomi

Üfleme işlemleri genellikle kabloyu kanala çekmeye göre daha yüksek bir hızda döşer. Ekonomi, özellikle ekipman maliyetinin amorti edilebildiği büyük işlerde olumlu olabilir. Saha ekipleri, günde 50.000 fit kadar kablo döşendiğini bildiriyor. Genel maliyet faktörleri aşağıda sunulmuştur:

 ÇEKMEÜFLEME
Teçhizat1 – 12M $15 – 45M $
HızDakikada 75 – 200 sayfaDakikada 200 – 350 sayfa
Uzunluk550 – 1060 m914 – 2450 metre
Çekme HattıGerekliGerekli değil

Uzun, kesintisiz üflemeli kablo uzunlukları, basamaklı üfleme üniteleriyle döşenebilir. Bu basamaklandırma veya sürekli çalışma yapmak için birimleri seri olarak kullanmak, sekiz rakamına olan ihtiyacı en aza indirebilir.

Üfleme, özellikle kanal hazırlığı olmak üzere iyi bir planlama ve hazırlık gerektirir. Tüm üniteler, giriş kablosunun etrafındaki basınç odasından sızıntıyı önlemek için kabloya uygun boyutta contalar gerektirir. İşe başlamadan önce uygun boyutta contalar elde edilmelidir.


 • Sıkı Tamponlu ve Gevşek Tüplü Kablolar
  Sıkı tamponlu ve gevşek tüplü fiber optik kablolar arasındaki fark, fiberlerin kablo içinde korunma ve paketlenme şeklindedir. Sıkı tamponlu fiber optik kablolar, onları korumak için plastik bir kaplama gibi sıkı oturan bir tampon malzeme ile çevrelenmiş fiberlere sahiptir...
 • OS1 ve OS2 Fiber Optik Çekirdekler
  OS1 OS2 Fiber Çekirdekler, yüksek hızlı veri iletimi için kullanılan tek modlu fiber optik kablo türleridir. OS1 veya "tek modlu" kablo, tek bir ışık huzmesinin uzun mesafelerde iletilmesine izin veren küçük bir çekirdeğe (tipik olarak 9 mikron çapında) sahiptir...
 • Eve fiber (FTTH)
  Eve kadar fiber (FTTH), bireysel evlere veya binalara doğrudan yüksek hızlı internet ve diğer iletişim hizmetlerini sağlamak için optik fiberler kullanan bir teknolojidir. Fiberler, telefon santrali veya veri merkezi gibi merkezi bir konumdan sonlandırma noktasına kadar çalıştırılır...
 • En İyi Fiber Optik Kablolama Kurulum Uygulamaları Kılavuzu
  Fiber optik kablolama kurulumu, özel bilgi ve ekipman gerektiren karmaşık bir süreçtir. Başarılı ve güvenilir bir kurulum sağlamak için fiber optik kablo kurulumuna yönelik en iyi uygulamalardan bazıları şunlardır: Kurulumu Planlayın: Kuruluma başlamadan önce planlamak önemlidir...
 • Fiber Optik Kablolar ve İnternet Hayatımızı Nasıl Etkiler?
  Fiber optik kablolar, verileri iletmek için elektrik yerine ışık kullanır. Kablo, koruyucu malzeme katmanlarıyla çevrili, son derece saf cam veya plastikten yapılmış merkezi bir çekirdekten yapılmıştır. Veriler, çekirdeği boyunca hareket eden ışık atımları olarak kodlanır...
 • Kablo Üfleme Yağı
  Kablo savurma yağları, kurulum işlemi sırasında kanallardan veya diğer dar alanlardan çekilirken kabloları yağlamak için kullanılan özel olarak formüle edilmiş yağlayıcılardır. Yağlayıcı, kablolara çekilmeden önce uygulanır ve sürtünmeyi azaltmaya ve...
 • Fiber optik hakkında her şey
  Fiber optik kablo ne işe yarar? Fiber optik kablo, veri iletmek için cam veya plastik iplikler kullanan bir kablo türüdür. Bu iplikler veya lifler son derece incedir ve koruyucu bir kaplama ile çevrilidir. Verileri iletebilirler...

Referanslar:

[1]"Fiber Optik Çekmede Kanal Yer Değiştirme Faktörünün Analizi." JM Ücreti ve diğerleri, 1997
[2]”Kanalda Fiber Optik Kablo Kurulumu,” W. Griffioen, 1993

[3]”https://www.costowl.com/b2b/cabling-fiber-optic-cabling-cost.html

 • Sıkı tamponlu ve gevşek tüplü fiber optik kablolar arasındaki fark, fiberlerin kablo içinde korunma ve paketlenme şeklindedir. Sıkı tamponlu fiber optik kablolar, onları korumak için plastik bir kaplama gibi sıkı oturan bir tampon malzeme ile çevrelenmiş fiberlere sahiptir...

 • OS1 OS2 Fiber Çekirdekler, yüksek hızlı veri iletimi için kullanılan tek modlu fiber optik kablo türleridir. OS1 veya "tek modlu" kablo, tek bir ışık huzmesinin uzun mesafelerde iletilmesine izin veren küçük bir çekirdeğe (tipik olarak 9 mikron çapında) sahiptir...

 • Eve kadar fiber (FTTH), bireysel evlere veya binalara doğrudan yüksek hızlı internet ve diğer iletişim hizmetlerini sağlamak için optik fiberler kullanan bir teknolojidir. Fiberler, telefon santrali veya veri merkezi gibi merkezi bir konumdan sonlandırma noktasına kadar çalıştırılır...

 • Fiber optik kablolama kurulumu, özel bilgi ve ekipman gerektiren karmaşık bir süreçtir. Başarılı ve güvenilir bir kurulum sağlamak için fiber optik kablo kurulumuna yönelik en iyi uygulamalardan bazıları şunlardır: Kurulumu Planlayın: Kuruluma başlamadan önce planlamak önemlidir...

 • Fiber optik kablolar, verileri iletmek için elektrik yerine ışık kullanır. Kablo, koruyucu malzeme katmanlarıyla çevrili, son derece saf cam veya plastikten yapılmış merkezi bir çekirdekten yapılmıştır. Veriler, çekirdeği boyunca hareket eden ışık atımları olarak kodlanır...

 • Kablo savurma yağları, kurulum işlemi sırasında kanallardan veya diğer dar alanlardan çekilirken kabloları yağlamak için kullanılan özel olarak formüle edilmiş yağlayıcılardır. Yağlayıcı, kablolara çekilmeden önce uygulanır ve sürtünmeyi azaltmaya ve...

 • Fiber optik kablo ne işe yarar? Fiber optik kablo, veri iletmek için cam veya plastik iplikler kullanan bir kablo türüdür. Bu iplikler veya lifler son derece incedir ve koruyucu bir kaplama ile çevrilidir. Verileri iletebilirler...

 • Fiber optik kabloyu uzağa üflemek için 7 önemli nokta, önemli kablo üfleme ipuçlarına derinlemesine bir göz atalım. Kablo üfleme, kabloların basınçlı hava yardımıyla telekom kanallarına üflenmesi işlemidir. Kablo üfleme makinesi kullanırken......

 • Fiber Optik kayıp, Bir fiber optik ürün tedarikçisi olarak, fiber optik kablo testi hakkında belki de en sık sorulan soru şudur: “Maksimum kabul edilebilir zayıflama nedir? ”Maalesef cevap:“ duruma göre değişir ”. Ama neye bağlı? Bunun nedeni ......

 • 19 Rack kabin seçimi, ancak şimdiden birkaç not... Server kabini mi yoksa network kabini mi almak isterdiniz? Yoksa sadece mevcut bir 19” kabin için aksesuarlar mı? Her gün 19” kabinetlerle uğraşmak zorunda olan deneyimli ağ teknisyenleri için......

Yorum yok

Yorum Gönder

tr_TRTurkish